فواید و معایب دورو بودن در چیست؟ دورو بودن خوب یا بد؟
اکثرا هر وقت می‌شنویم شخصی دارای دورو هست، ناخودآگاه شخصیتی منفی از آن شخص در ذهن‌مان ایجاد می‌شود. فردی ریاکار، دروغ‌گو، زیرآب زن و خیلی صفات دیگر.
اکثر ما خود‌مان را فردی تک‌رو و دارای ثبات شخصیت می‌دانیم ولی جالب است بدانید اگر کمی در عمق رفتار و اخلاق‌مان با دیگران برویم خلاف این تصور را مشاهده خواهیم کرد. ولی به چه شکل؟ چرا به این باور رسیدیم که ما هم شخصیتی دو‌رو داریم؟

اجازه دهید در ابتدا در مورد چیزی صحبت کنیم. قبول دارید که همه افراد بر روی کره زمین شخصیت یکسان و مشابه‌ای ندارند؟ یعنی آدم خوب داریم، بد داریم، کینه‌ای داریم، گربه صفت داریم، بی شرم و حیا داریم و خیلی‌های دیگر. به نظر‌تان فردی که تلاش می‌کند اکثر مردم را راضی نگه دارد و با کمتر کسی ساز مخالف بزند چه شخصیتی دارد؟ اکثراً ما چنین افرادی را ستایش می‌کنیم زیرا سازگاریِ بالایی با محیط اطراف‌شان دارند و کمتر کسی از آن ها گله و شکایت می‌کند.

وقتی فردی با ذاتی ناپسند از شما راضی است و فردی دیگر نیز با ذاتی پسندیده باز هم از شما راضی است یعنی شما برای هر دو آن‌ها یک شکل نبوده‌اید و مطابق با میل آن‌ها رفتار کرده‌اید در غیر این صورت مورد پسند یکی از این افراد قرار نمی‌گرفتید (دو شخصیت متفاوت داشته‌اید).
به عبارت دیگر می‌توان گفت دورو بودن از جهات مثبت و منفی مختلفی برخوردار است. از فواید آن، سازگاری بیشتر با محیط اطراف و راضی نگه داشتن اکثر افراد و از معایبِ آن، ساخته شدن شخصیت‌های متعدد برای خود‌مان است.

1
دیدگاه‌تان را بنویسید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  اشتراک  
جدید‌ترین قدیمی‌ترین most voted
اطلاع برای
trackback

[…] قانون شماره ده (مطالعه قانون شماره ۱۰: دورو باش) در مورد دورو بودن صحبت کردیم، سیاست داشتن هم قافیه […]